Om att förlora körkortet

Ibland händer det att man tappar körkortet av någon anledning. Det kan vara att man har begått ett trafikbrott eller något annat som kan återkalla ditt körkort.

Om polisen tar ditt körkort så kan du i vissa fall få köra i upp till 48 timmar till. Det beror förstås på hur förseelsen är. Det är inte polisen som återkallar ditt körkort det är Transportstyrelsen, men polisen kan ta ditt körkort i förvar om de tror att Transportstyrelsen kommer att återkalla ditt körkort.

För detta kan du förlora ditt körkort:

  • Rattfylleri
  • Smitning från en trafikolycka. Du kan förlora det även om du inte är skyldig till olyckan men ändå avlägsnar dig utan att ha pratat med polisen först. Kan tex vara ett vittne till en trafikolycka
  • Upprepande trafikförseelser
  • Kört för fort eller mot rött ljus
  • Om du har blivit omhändertagen för onykterhet upprepande gånger. Även om detta inte har skett i samband med bilfärd. Man kan besluta att ta ditt körkort ändå pga. olämplighet
  • När du är skyldig till allvarliga brott som inte har med bilkörning att göra. T.ex. narkotikabrott eller grov misshandel
  • Pga. sjukdom
  • Att körkortet är utfärdat på felaktiga grunder

Sedan går det att få tillbaka sitt körkort. Du kan få göra ett nytt förarprov samt göra om de teoretiska bitarna. Allt beror på när och hur ditt körkort blev återkallat. Är det inom prövotiden så måste man göra om allt. I Sverige är prövotiden två år. Du ska i princip hålla dig helt prickfri inom dessa två år för att ha möjlighet att behålla ditt körkort efter en företeelse.

Så kör lugnt och följ trafikreglerna.