Trafikskolor i Göteborg

trafikskolagoteborg-korning

Kärra- Rödbo trafikskola

Kärra-Rödbo trafikskola ute på Hisingen i Göteborg har det idealiska läget för övningskörning. Här kombineras övningskörningsområdena med såväl småstadskörning, storstadskörning, motorväg och landsväg. Körningen planeras efter elevens förkunskaper och erfarenheter i trafiken. Övningskörningområdena finns belägna i Säve, Göteborg, Kungälv och Gerrebacka. Trafikskolan Kärra-Rödbo är anslutna till STR, Sveriges Trafikskolors Riksförbund. Hos Kärra-Rödbo trafikskola kan du köpa färdiga paket anpassat för vad eleven har för förkunskaper.

Det lilla körpaketet med fem lektioner plus datorteori kostar 3800 kronor medan det stora paketet med tio körlektioner plus datorteori kostar 6600. Det går också bra att köpa bara körlektioner och då kostar det 5700 kronor för tio lektioner eller 600 kronor styck för en 55 minuter lång körlektion. Många väljer en intensivkurs när de ska ta körkort.

På Kärra-Rödby körskola kostar det 9900 kronor för en intensivkurs. Då ingår 18 körlektioner plus datorteori.

Z motor och Trafik

Z motor och trafik ligger på Hildebrandsgatan i Göteborg. Trafikskolans läge är idealt för övningskörning. Här kan du träna på tätortskörning, motorväg, citykörning och landsväg under samma övningskörningstillfälle. Nio av tio elever klarar sin uppkörning på första tillfället. För den med bra körvana passar det lilla körpaketet bra, då ingår sex körlektioner på 50 minuter, teoripaket, riskutbildning 1, bokpaket och garagelektion.

Paketet kostar 6450. Är man helt nybörjare så kanske det stora paketet passar bättre, då ingår; 18 körlektioner på vardera 50 minuter, teoripaket, bokpaket, Riskutbildning 1, garagelektion och hyra av bil vid uppkörning. Paketet kostar 14 650 kronor. Många föredrar att ta en intensivkurs på fem veckor, då ingår tjugo lektioner på femtio minuter, teoripaket och hyra av bil vid uppkörning. Intensivkursen kostar 9990 kronor. Vill eleven köpa enstaka körlektioner så kostar dessa 600 kronor styck, köper man flera körlektioner samtidigt så blir priset förmånligare och kostar då 550 kronor styck.

Leezas trafikskola

Leezas trafikskola ligger på Hagforsgatan i centrala Göteborg. Trafikskolechefen Leeza Yosufi blev utvald till årets nybyggare för sin trafikskola. Hos Leeza kan du som elev välja startpaket utefter vilka förkunskaper du har. För det lilla paketet med tio körlektioner, fem teorikvällar (med undervisning från handledare), körkortsboken och ABC häftet så kostar det 6300 kronor. Är du mer ovan så kanske det stora paketet med 30 körlektioner, fem teorikvällar, körkortsboken, körhäftet ABC, Riskutbildning, kunskapsprov och uppkörning passar bättre, det kostar 19 275 kronor.

På Leezas trafikskola så kan eleven också välja att läsa teorin på sitt modersmål. Språken du kan välja mellan är: Arabiska, Kurdiska, Persiska, Turkiska, Ryska, Albanska, Kroatiska, Serbokroatiska och Bosniska. Eleven kan också välja att köpa enstaka körlektioner för 460 kronor styck och köpa till fem stycken teorikvällar för ett paketpris på 1100 kronor. Körlektionerna är 40 minuter långa. Hos Leezas finns inga intensivkurser men eleven kan istället skräddarsy sin körkortsutbildning efter sina egna förutsättningar och tid. Teorin ligger exempelvis på kvällarna vilket passar de flesta eftersom många arbetar dagtid eller går i skolan.

Möjligheten att läsa till körkortet på sitt eget modersmål underlättar för de eleverna som inte kan svenska riktigt så bra som krävs för att förstå innehållet i teoriböckerna.