Trafikskolor i Stockholm

En av Sveriges allra biltätaste städer. Här är det många som dagligen kör bil i staden och det är också en av de svåraste städerna att ta körkort i. Men har man gått en utbildning i Stockholm och lyckats med att ta körkortet så klarar man praktiskt taget alla typer av trafik. Man blir ofta en van förare snabbt om man tar sitt körkort i en storstad.

Stockholm City Trafikskola

En av de bästa Stockholmsskolorna som också har de bästa priserna på paketerbjudanden. Stockholm City Trafikskola hittar ni på Valhallavägen 73. Man har dock bara utbildningar för bil.

Odenplans Trafikskola

Grundades 1954 och har varit en av Stockholms främsta skolor för dem som vill ta ett körkort. Här tar du B-körkort och förarutbildning för EU-moped.

Gullmarksplans Trafikskola

Trafikskolan ligger på Olaus Magnusväg 8 och erbjuder just nu ett väldigt bra sommarerbjudande. Här är Gullmarksplans Trafikskolas erbjudande nu:

  • 12 Körlektioner 50 min
  • Datatester på
  • Teoripaket
  • 20 Distanstester
  • Riskettan
  • Halkbana
  • 8700:- (ord. pris 9670:-)

Farsta Trafikskola

I Farsta ligger en av Stockholms södra trafikskolor. Finns på två ställen. I Farsta hittar man till dem på Larsbodavägen 53 och i Västerhaninge på Industrivägen 1-5. Hos Farsta Trafikskola kan man ta flera olika körkort. Det finns:

För bil (med eller utan automat)
Motorcykel (alla klasser finns)
Lastbil
Lastbil (med tungt släp)
YKB (Yrkesförarkompetens)

Hoppas att ni har hittat något bra ställe att ta körkort på. Tänk på att inför sommaren kan det vara svårt att få plats på utbildningar hos körskolor, speciellt skolor som har intensivutbildningar. Samma gäller för förarprov hos Trafikverket. Det kan vara klokt att boka i förväg.